Stan atmosfery

Białystok jest miastem bez większych ośrodków przemysłu cieżkiego. 32% jego powierzchni zajmują tereny zielone. Parki i skwery oraz 1779 ha lasów znajdujących się w granicach miasta tworzą specyficzny i zdrowy mikroklimat. Dzięki tym czynnikom powietrze w naszym mieście jest wyjątkowo czyste.

Oczywiscie wiadomo, że niemożliwym sprawienie by duże miasto bylo całkowicie wolne od zanieczyszczeń. Główne źródła zanieczyszczeń to:
-Elektrociepłownia Białystok SA (693 MW)
-MPEC Ciepłownia "Zachód" Białystok
-Zakłady Usług Technicznych "Fasty" sp. z o.o. Białystok

Obok energetyki do największych źródeł zanieczyszczeń powietrza zaliczana jest komunikacja samochodowa.

Jak dbać o atmosferę?

Niezależnie od tego, w jakim stopniu człowiek wpływa na zachodzące współcześnie zmiany klimatu, działania ekologiczne na poziomie jednostki są wysoce pożądane. To właśnie jednostki składają się na całość. Każdy z nas powinien dbać o stan atmosfery. Świadomość ekologiczna społeczeństwa w naszym kraju wciąż jest niska. Rzadko uświadamiamy sobie, że to właśnie my zanieczyszczamy atmosferę i my w związku z tym możemy zrobić coś w celu jej ochrony. Powinniśmy zwracać uwagę no to, w jaki sposób wykorzystujemy energię elektryczną, np. jeśli nie korzystamy z urządzeń elektrycznych powinniśmy je odłączać od sieci. Jest wiele sposobów, w których każdy z nas może dbać o jak najbardziej czystą atmosferę, a tym samym może to być również jakiś wkład do zmniejszenia szkodliwych skutków zmian klimatu.

Co możemy robić?

*Segregujmy śmieci (papier, szkło, butelki plastikowe PET, odpady elektroniczne, plastik, metal, odpady organiczne). Teren, środowisko wokół Nas staje się wtedy coraz bardziej czyste. A określone surowce zamiast zanieczyszczać środowisko są wykorzystywane ponownie do produkcji.

*Stosujmy organiczne, ekologiczne środki czystości w swoich domach, w miejscach pracy, w mieście, wszędzie.

*Budując domki jednorodzinne (ale nie tylko) połóżmy duży nacisk na kolektory słoneczne, jak i fotoogniwa. Kolektory przetwarzają promienie słoneczne na ciepło w mieszkaniu, fotoogniwa przetwarzają światło na prąd elektryczny. Nie wytwarzają ani zanieczyszczeń gazowych, ani odpadów, czy ścieków. Wyobraź sobie, darmowa energia, czyste środowisko, zdrowie przyrody i nasze.

*Montujmy fotoogniwa i kolektory gdzie tylko to możliwe.

*Starajmy się używać energię darmową: energię cieplną Ziemi - geotermalną, energię płynącej wody itp.

*Otwórzmy się na niekonwencjonalne wynalazki produkujące darmową energię - silniki Tesli, ogniwo Joego, silniki na grawitację.... - one już istnieją. Już czas wprowadzić samochody na baterie słoneczne, samochody elektryczne. Zacznijmy je już w końcu tworzyć.

*Dbajmy o tropikalne dżungle, lasy, łąki, parki. Starajmy się uszanować iż tu czy tam rośnie drzewo. Dbajmy o nie. Sadźmy je. Niech ich przybywa. Będzie wtedy Nam przyjemniej się żyło. Świeże, zdrowe powietrze dużo Nam pomoże.

*Niech nasze miasta słyną z wysokich drzew. Niech ich korony rozrastają się na całego. Nie musimy wcale ogławiać naszych drzew, nie musimy wcale podcinać aż tak mocno gałęzi pozbawiając ich korony. To dla tych drzew wielka krzywda. One też żyją. Tyle się napracowały by utworzyć wielką rozłożystą koronę pełną dużych gałęzi i liści. Im większe korony drzew, tym więcej tlenu, świeżego powietrza i cienia, a dla drzew to więcej światła i dwutlenku węgla, a więc ich pokarmu.


Design by flankerds.com