Wody

Jak zapobiegać narastającemu zanieczyszczeniu wód? Jakie odniesiemy z tego korzyści? A co nam grozi jeśli zlekceważymy ten problem?

Nie ulega wątpliwości, że duża część wód jest zanieczyszczona. Dbałość o stan wód i racjonalne nią gospodarowanie jest dla nas koniecznością. Wynika to z faktu, że jej zasoby w wielu regionach świata nie są już w stanie pokryć szybko wzrastających potrzeb. Aby nauczyć się dbać o wodę należy rozpoznać istniejące problemy. Dopiero wtedy można myśleć o podjęciu działań zaradczych.

Główne źródła zanieczyszczenia:

zanieczyszczenia komunalne


Na ścieki miejskie składają się odpady z gospodarst domowych, fekalia, odpady ze szpitali i zakładów przemysłowych


Zanieczyszczenia rolnicze


Składają się na nie środki ochrony roślin, które mają na celu nisz-czenie szkodliwych organizmów, niszcząc również organizmy pożyteczne. Duże znaczenie mają także nawozy sztuczne, tylko częściowo wykorzystywane przez rośliny. Ich nadmiar spływa z wodami deszczowymi i gruntowymi do zbiorników wodnych, powodując gromadzenie się środków odżywczych tylko dla pewnych gatunków roślin, co w efekcie prowadzi do zakłócenia równowagi ekologicznej.

Zanieczyszczenia przemysłowe


Powstają między innymi przy wydobywaniu surowców, w trakcie chłodzenia urządzeń, filtracji, destylacji i podczas wielu innych czynności wykonywanych w różnorakiej produkcji. Ich skład jest bardzo zróżnicowany i zależny od rodzaju produkcji, np. ścieki z garbarni zawierają związki wapnia, chromu, siarczki, chlorki, związki azotu, a także tłuszcze i inne związki organiczne. Są one szkodliwe dla organizmów żywych, gdyż działają na nie, niszcząc wątrobę, przewód pokarmowy i układ krążenia.


Jak dbać o stan wód?


Woda ściekowa trafiając do rzek i jezior (zakładając, że mniej niż połowa tej wody jest sztucznie oczyszczona) zanieczyszcza 15 krotnie większą ilość czystej wody. Natura potrafi sama unieszkodliwiać zanieczyszczenia, jeśli nie jest ich zbyt wiele.W przypadku dużych miast nie jest to możliwe. Po przekroczeniu granicy zdolności wód do samooczyszczania wszystkie wodne ekosystemy umierają.

  Usuwanie ścieków do rzek i zbiorników wodnych nie jest rozwiązaniem, ponieważ woda nieustannie wędruje i zawsze coś transportuje - substancje nieszkodliwe lub trucizny. Woda może przetransportować szkodliwe substancje na wiele kilometrów. Po drodze mogą one wytrącać się i akumulować w organizmach żywych, odkładać w glebie, przedostawać do powietrza czy przenikać do ujęć wody pitnej.

-Część wód ściekowych pochodzenia bytowego po oczyszczeniu może być użyta w energetyce cieplnej i w procesach przemysłowych, które nie potrzebują wody wysokiej jakości.

-Należy zmniejszać zużycie wody przez zakłady produkcyjne przez przejście na oszczędne i jeśli to możliwe ,,suche technologie''.

Dużym zagrożeniem dla środowiska wodnego, zwłaszcza dla małych cieków, są skażenia spowodowane myciem pojazdów mechanicznych w rzekach.

-Szczególny wpływ wywiera wycinanie lasów. Znaczna część deszczu to woda, która najpierw wyparowała z roślin. Kiedy giną drzewa i krzewy, zostaje mniej wody, z której mogłyby powstać chmury deszczowe. Jest to dowód, że każda ingerencja człowieka nie pozostaje bez skutków.

Jak miasto dba o stan wód?


Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku podejmuje różne działania takie jak:

-budowę, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków mającą na celu osiągniecie wymaganych standardów jakości ścieków odprowadzanych do środowiska,

-budowę systemów kanalizacyjnych,

-budowę obiektów gospodarki osadowej, mającą na celu właściwe zagospodarowanie osadów powstających w oczyszczalniach ścieków.

-zwiększanie zasobów dyspozycyjnych wody oraz wyższą skuteczność ochrony przeciwpowodziowej poprzez wspieranie budowy zbiorników retencyjnych, programów małej retencji, działań dotyczących budowy i modernizacji urządzeń ochronnych,

-zapewnienie wody pitnej o odpowiedniej jakości poprzez budowę, rozbudowę i modernizację stacji uzdatniania wody.

Jak mieszkańcy mogą wspomóc działania oczyszczania stanu wód?


*Używajmy organiczne środki czystości, a nie chemiczne. Chemiczne środki czystości takie jak proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny do mycia podłogi, samochodów i inne spływają kanalizacją do rzek, jezior, gleb, podziemnych wód, mórz i oceanów. Są toksyczne dla roślin, zwierząt i ludzi. Organiczne środki czystości AMWAY, czy ekologiczne środki do prania i sprzątania FIRMY SONETT, a nawet specjalne środki czystości z bakteriami EM i inne rozkładają się na substancje proste, nie zawierają toksycznych substancji. Są tańsze i skuteczniejsze w użyciu. Kwestia tylko zrobienia pierwszego kroku. Korzystając z tych środków dbamy o czystość wód i gleb, o życie miliardów istnień.


*Stosujmy organiczne, ekologiczne środki czystości w swoich domach, w miejscach pracy, w mieście, wszędzie.


*Uprawiajmy zboża, warzywa, owoce, hodujmy kwiaty, drzewa na nawozach organicznych. Nawozy sztuczne - chemiczne powodują, że gleba staje się martwa. Zanieczyszczają jeziora, rzeki, stawy, morza, niszczą życie roślin i zwierząt. Podobnie i inne chemikalia np. pestycydy, herbicydy, środki chemiczne na mszyce itp. szkodzą środowisku.


Design by flankerds.com